fbpx

Dlaczego powinniśmy Pana/nią zatrudnić?

0 Comments

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowa w całym procesie rekrutacji. Oczywiście ważne jest CV, którym zainteresujemy potencjalnego pracodawcę, ale jest to tylko „wejściówka” do udziału w procesie.

Dlaczego jedni kandydaci kwalifikują się do kolejnych etapów, a inni nie?

Spełniasz wszystkie wymagania, ale nie dostajesz pracy? 

Wracasz z rozmowy rekrutacyjnej i zapytany o Twoje odczucia po rozmowie odpowiadasz- 

– „farsa, co za dziwne pytania, pewno i tak zatrudnią kogoś z polecenia, szkoda mojego czasu”. 

 

Jedno z tych dziwnych pytań to:

 

„Jest Pan/i jednym z wielu innych silnych kandydatów ubiegających się o tę pracę, dlaczego mielibyśmy Pana/nią zatrudnić?”

Co ma na myśli pracodawcą zadając to pytanie?

„Rozmawiamy już od 40 minut, a nadal nie wiem, czy nadajesz się na to stanowisko”.

 

Rekrutujący chciałby, abyś odpowiadając na to pytanie pokazał, że masz zarówno wiedzę jak i umiejętności, które są wymagane na proponowane stanowisko.

 

Jest kilka sytuacji, w których możesz spodziewać się, że takie pytanie padnie. Oto kilka z nich:  

  • Spełniasz wszystkie wymagania, ale rekruter ma nadal wątpliwości i nie jest do końca przekonany, że poradzisz sobie w nowej roli.
  • Jest kilka kandydatów o identycznych kompetencjach i żaden z nich nie wyróżnia się.
  • Rekruter, chce upewnić się, że dobrze zrozumiałeś, to o czym mówił Ci podczas Waszej rozmowy i wiesz jakie zadania będą na Ciebie czekały, jeśli zostaniesz zatrudniony.

Jeżeli na tym etapie, wykażesz się brakiem profesjonalizmu i zostawisz „cień” wątpliwości co do Twoich kwalifikacji, to jest ten moment, podczas którego zostaniesz wyeliminowany z dalszego procesu.

Jak dobrze odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego powinniśmy Pana/ią zatrudnić?”

  

Bądź konkretny, pewny siebie i pokaż jaką wartość dodaną Twoje zatrudnienie przyniesie firmie.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej wcześniej,

Jeśli nie będziesz zaskoczony tym pytaniem i odpowiesz pewny siebie uzyskasz przewagę nad tymi, którzy wpadną w zakłopotanie.

Szczerość się opłaca

Co zrobić, jeśli pomimo tego, że przewidywałeś, że takie pytanie pojawi się czujesz, że masz pustkę w głowie?

Bądź szczery! Pracodawca na pewno to doceni.

Dobrą odpowiedzią będzie stwierdzenie, że jest to bardzo skomplikowane pytanie, bo nie wiesz, jakie kwalifikacje mają pozostali kandydaci.

Formułując odpowiedź postaraj się wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Podkreśl w jaki sposób Twoje kwalifikację spełnią oczekiwania pracodawcy.

Nie powtarzaj tego, co masz już w CV. Skup się na swoich mocnych stronach, które będą przydatne w nowej roli.

  • Zidentyfikuj to co jest szczególnie ważne dla pracodawcy na proponowanym stanowisku i pokaż w jaki sposób mógłbyś pomóc.

Np. pracodawca wymaga zdolności negocjacyjnych, podaj przykład w swojej karierze, gdzie wykorzystując swoje zdolności negocjacyjne przyczyniłeś się do wzrostu sprzedaży o 10%

  • Powiedz, że szybko się uczysz i potrafisz dostosować się do nowej sytuacji.

Jeśli wiesz, że masz kilka niedoskonałości, które mogą przekreślić Twoje dalsze szanse, podkreśl, że szybko się uczysz nowych systemów i procedur, żeby jak najlepiej wykonać zadanie. Jesteś otwarty na nowe szkolenia. Podaj przykład takiej sytuacji.

Wykorzystaj w pełni potencjał tego pytania.

Zawsze pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna powinna być dyskusją dwustronną. Jest to okazja dla pracodawcy do spotkania się z Tobą i oceny, czy byłbyś odpowiedni dla ich firmy. To samo dotyczy również Ciebie!

Zamiast siedzieć w oczekiwaniu na kolejne pytania, spróbuj wykazać się inicjatywą i zadać również kilka pytań.

Pomimo, tego, że sprawdziłeś firmę, do której aplikujesz, na pewno jest coś co chciałbyś wiedzieć.

Skorzystaj z okazji i zadaj kilka pytań, które utwierdzą Cię w przekonaniu czy firma, do której aplikujesz spełnia Twoje oczekiwania i czy będzie to dobry wybór w karierze zawodowej.  

Dlaczego powinienem pracować w Waszej firmie?

Świetnym sposobem na odwrócenie pytania „dlaczego powinniśmy Pana/ią zatrudnić?” jest udzielenie odpowiedzi na inne pytanie.

Możesz sformułować to w następujący sposób:

„Z tego, co zrozumiałem do tej pory Wasza firma potrzebuje silnego kierownika projektu, który poradzi sobie z ostatnim wzrostem sprzedaży.”  

„Jak wynika z mojego CV, lubię wyzwania w pracy i mam doskonałe umiejętności zarządzania projektami”.

(Podaj przykład, kiedy ukończyłeś projekt wywiązując się w czasie i zgodnie z zakładanym budżetem).

„Nowa sytuacja w Państwa firmie to doskonałe wyzwanie, na odnalezienie równowagi pomiędzy produktywnością i ograniczonym budżetem, Jakie są Państwa oczekiwania?

To sprytny sposób, aby odwrócić rolę. Odpowiadasz nie tylko na pytanie „dlaczego powinniśmy Pana/ią zatrudnić?”, ale będziesz mógł lepiej zrozumieć czego firma od Ciebie oczekuję.

Buduj zaufanie i sympatię.

Niezależnie od tego, jak dobre kwalifikacje posiadasz, prawie każdy pracodawca zaproponuje pracę temu, który wzbudzi zaufanie.

Rekruterzy wybierają kandydatów, z którymi dobrze się rozmawia, którzy wzbudzają sympatię i zaufanie.

Podczas rozmowy będziesz oceniany za wszystko, od postawy, manier, kontaktu wzrokowego, sposobu ubierania się i prezentowania siebie. Twój sukces nie sprowadza się tylko do tego, co jest napisane na papierze.

Jeśli zostaniesz zapytany „dlaczego powinniśmy Pana/ią zatrudnić?”, Wtedy Twoja reakcja behawioralna również zostanie oceniona. Staraj się nie okazywać wycofania ani defensywy. Pozostań zrelaksowany, otwarty, uprzejmy i przyjazny.

Udowodnij, że możesz być cennym pracownikiem.

 

Celem pracodawcy, który pyta „dlaczego powinniśmy Pana/ią zatrudnić?”, jest upewnienie się, że rozumiesz, jakie są oczekiwania od poszukiwanego pracownika, i że dysponujesz odpowiednim zestawem umiejętności, aby te oczekiwania spełnić.

Pamiętaj, że rekruter już zdecydował, że masz wystarczające kwalifikacje na stanowisko, czytając informacje zawarte w CV i liście motywacyjnym. Dlatego właśnie znalazłeś się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca chce wiedzieć, że masz odpowiednią osobowość, zapał i gotowość do osiągania doskonałych wyników.

Jedyną wadą, którą masz jest Twój brak wiedzy o pozostałych kandydatach. Znasz SIEBIE.

Udowodnij swoją wartość podkreślając swoje talenty, zdolności, mocne strony.

Sprawdź jaka jest kultura organizacyjna w firmie, pokaż, że Twoje wartości są zbieżne z misją i wizją firmy. Jeżeli dbają o ochronę środowiska i redukcję emisji CO2, pokaż jak bardzo się z tym zgadzasz i jak jest to dla Ciebie ważne.

 

Podsumowując,

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie „Dlaczego powinniśmy Pana/ią zatrudnić?” Możesz odpowiedzieć na nie na wiele różnych sposobów, ale ostatecznie wykorzystaj to pytanie na swoją korzyść i przygotuj się odpowiednio wcześniej, aby odpowiadając na nie wyróżnić się spośród pozostałych kandydatów.

 

Bądź z nami w kontakcie, obserwuj i udostępniaj
Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Śledź nas w mediach społecznościowych

%d bloggers like this: