fbpx

Jak używać słów kluczowych w CV?

0 Comments

Czasy, kiedy CV to tylko zapis przebiegu doświadczenia zawodowego i wykształcenia odeszły dawno do lamusa. Każdy kto szukał pracy wie, że dokumenty aplikacyjne to nasza wizytówka i oprócz ciekawej, dopasowanej do stanowiska formy powinny zawierać treść składającą się ze stosownych słów.

 

Odpowiednie użycie słów kluczowych może podnieść nasze szanse na znalezienie pracy marzeń. Niestety użycie słów w nieprawidłowym kontekście, brak haseł kluczowych spowoduje, że nasze cv nigdy nie zostanie zauważone. Ba, nie zostanie przeczytane! Masz super kwalifikacje, doświadczenie, a Twój telefon milczy? Przyjrzyj się swoim dokumentom aplikacyjnym jeszcze raz? Czy użyłeś haseł, które będą wyszukiwane przez przyszłego pracodawcę? Czy wiesz co to są słowa kluczowe? Jak je użyć w cv i liście motywacyjnym?

 

Odchudzanie CV

 

Przygotowałeś CV zgodnie z współczesnymi wymaganiami. Dokumenty są czytelne, dopasowane do interesującej Cię oferty. Zawierają profil zawodowy, umiejętności, osiągnięcia i przebieg doświadczenia oraz wykształcenia. Mam nadzieje, że przeczytałeś je na głos i nie zajęło Ci to dłużej niż 10 sek.

Przeglądasz ogłoszenia o pracę i widzisz interesującą pozycję wysyłasz swoje cv i list motywacyjny na podany adres email lub logujesz się do systemu, za którego pośrednictwem aplikujesz. Czekasz na odpowiedź. W idealnym świecie powinieneś dostać feedback co będzie dalej, kiedy ktoś się skontaktuje, w jakim czasie. Niestety często rzeczywistość jest inna i na nasze dokumenty nie mamy żadnego odzewu. Szkoda, bo autentyczny feedback uprościłby cały ten proces i rekrutacja przestałaby być tak stresująca. Ale skupmy się na Twoich wysłanych dokumentach, co dalej? 

 

Jaka jest droga CV?

 

 

Dokumenty trafiają do pracownika działu HR lub innej rekrutującej osoby w firmie. Zapewne HR-owiec ma do przeczytania setki podobnych aplikacji, na niektóre stanowiska jednego dnia spływa ponad 70 cv! Jeżeli dokumenty trafiły do innego działu, oprócz rekrutacji wykonuje swoje obowiązki. Zapewne nie ma czasu, aby 8 godzin analizować każdą aplikację, domyślać się co kandydat chciał powiedzieć. Przeglądanie CV to naprawdę ciężka praca. Miej więc świadomość tego, że Twoja aplikacja będzie tylko prześledzona, szybko przeskanowana.

W dużych firmach działy HR wspierają się elektronicznymi systemami (ang. ATS Applicant Tracking System), które ułatwiają wyszukanie odpowiednich kandydatów spośród nadesłanych CV. Technologia na dobre wkroczyła do działów HR, inteligentne programy skanują nasze dokumenty i wyszukują najlepszych kandydatów za pomocą – słów kluczowych! Aplikując do mniejszych firm, bez systemów ATS, również musimy pamiętać o tym, że nasze dokumenty będą sprawdzane po słowach kluczowych, ale ręcznie, co będzie zajmowało więcej czasu, i tym bardziej nasze CV powinno się wyróżniać.

 

A więc jak napisać CV?

 

Najważniejszym celem będzie napisanie dokumentów, które zostaną wyszukane. Twoje CV zostanie przeczytanie przez decyzyjną osobę, tylko wtedy, gdy użyjesz słów kluczowych, związanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

 

Jak znaleźć słowa kluczowe?

 

Słowa kluczowe, które podniosą Twoją szansę zatrudnienienia bez trudu znajdziesz w ofercie pracy, która Cię interesuje. Odpowiednie ich zastosowanie w cv i liście motywacyjnym pozwoli na przejście pierwszej selekcji, często dokonywanej przez ATS. Dopiero wówczas wysłane przez Ciebie dokumenty zobaczy pracownik HR lub inna rekrutująca osoba i zadecyduje, czy umieścić je na tzw. “short liście” i dostaniesz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną lub aplikacja zostanie odrzucona. Czy zatem słowa kluczowe na tym etapie już przestają mieć znaczenie? Nie, to dopiero początek.

 

 

Dlaczego należy używać Mocnych Słów Kluczowych?

Zastanawiasz się, dlaczego słowa kluczowe są ważne po przejściu pierwszej selekcji?

Po pierwsze, oprócz Twojego dokumentu selekcję przeszły też inne CV. Dokumenty z listy na “TAK” są czytane przez żywą osobę. Czytanie podobnych do siebie aplikacji może być nudne i wyczerpujące. Twoje CV musi wyróżniać się spośród innych.

Po drugie, użycie właściwych słów kluczowych w cv I liście motywacyjnym spowoduje, że Twoje dokumenty szybko przekonają osobę decyzyjną o Twoich

Jak wybrać skuteczne słowa kluczowe?

Oczywiście nie zmienisz swojego CV, bo czasu nie cofniesz i nie masz wpływu na to co robiłeś kiedyś, ale to co możesz, a nawet powinieneś zrobić to wybranie takich umiejętności i kwalifikacji, które są istotne w danej ofercie. Postaraj się używać słów związanych z działaniem, pokażesz w ten sposób swoją zdolność do osiągnięcia sukcesu. Słowa takie jak: “nadzorowałem”, “koordynowałem”, “zarządzałem”, “sprawdzałem”, “ukończyłem” świadczą o Twojej umiejętności wywiązywania się z powierzonych działań.  

 

Sprawdź język firmy

 

Każda organizacja ma swój wewnętrzny język. Zapoznaj się z ulubionymi zwrotami firmy, jej wartościami i kodeksem etycznym. Jakie sformułowania pojawiają się najczęściej? Jak opisują siebie I swoich pracowników?

 

Wybierz kilka ulubionych fraz I wpleć je w tekst swoich dokumentów aplikacyjnych. Nie kopiuj całych zdań, w zamian postaraj się być kreatywny i uzupełnij swój tekst o język firmy, do której aplikujesz. Postaraj się, żeby to było naturalne i unikaj sztucznego kopiowania. Bądź autentyczny, po lekturze misji i wizji firmy wiesz czego Twój potencjalny pracodawca oczekuje od pracowników. Co o tym myślisz? Czy będziesz tam pasował? Czy to są również Twoje zasady? Jeżeli tak, świetnie! Pomyśl, jak możesz opisać siebie używając języka organizacji. Takie ćwiczenie pokaże przyszłemu pracodawcy, że odrobiłeś swoją lekcję i wiesz, gdzie aplikujesz, po drugie sam przekonasz się jakimi wartościami kieruje się firma i możesz sprawdzić, czy chcesz tam pracować.

 

Umiejętności cenne w każdej branży

Bez względu na to w jakiej branży pracujesz, istnieje zespół cech pracownika, które są mile widziane przez pracodawcę. Takie umiejętności z łatwością przeniesiesz z jednej branży do drugiej. Każdy z pracodawców chce, aby jego zespół był odpowiedzialny, oddany, mile widziana cecha to podejmowanie inicjatywy oraz zdolność przewodzenia grupie. Pamiętaj o tym pisząc swoje CV, będzie to dodatkowy atut, który pomoże Ci wyróżnić się spośród innych.

Słowa kluczowe konkretne dla wybranej branży

Słowa kluczowe związane z branżą, w której pracujesz świadczą o Twoich umiejętnościach I kwalifikacjach na oferowane stanowisko. Umiejętne użycie modnych dla Twojej branży haseł, aktualnych trendów będzie znakiem dla pracodawcy, że znasz się na tym, co robisz i podążasz za innowacjami. Oczywiście to działa tylko pod warunkiem, że naprawdę wiesz o czym piszesz. Wyobraź sobie co będzie na rozmowie kwalifikacyjnej, gdy zostaniesz zapytany o coś na czym się nie znasz?

 

Bądź z nami w kontakcie, obserwuj i udostępniaj
Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Śledź nas w mediach społecznościowych

%d bloggers like this: