fbpx

Od czego zacząć szukanie pracy?

0 Comments

Od czego zacząć szukanie pracy? Zapewne pierwsza myśl jaka przyjdzie Wam do głowy to napisanie cv i przeszukanie popularnych portali rekrutacyjnych. Oczywiście jest to bardzo ważne, ale ja chce podzielić się z Wami moim planem, który nie jest oczywisty, ale gwarantuje Wam, że wkrótce Wasz telefon nie przestanie dzwonić, a Wy będziecie  wybierać pomiędzy ofertami.

Od czego zatem zacząć? Zrób PLAN !

Napisz konkretnie wszystkie kroki, które musisz wykonać, aby znaleźć pracę. Niech to będzie Wasz dziennik, w którym będziecie wpisywać nie tylko Wasze cele, ale także opinię i notatki, to pomoże Wam kontrolować Wasze działania. Jaki będzie pierwszy punkt ?

1.Umów się na kawę z bliskimi.

Brzmi jak wymówka przed pisaniem cv?  Zawsze informuj swoich znajomych i rodzinę co słychać w Waszej karierze zawodowej, jest to doskonały sposób, aby dowiedzieć się co dzieję się na Waszym lokalnym rynku pracy. Może ktoś z Waszych znajomych będzie mógł Was polecić? Może podpowie Wam o wolnych stanowiskach pracy w ich firmach lub u ich bliskich.

Wykorzystaj takie spotkania także na szczerą rozmowę na Wasz temat. Poproś kogoś o opinię na temat Waszych mocnych stron, bądź otwarty na sugestię dotyczące Waszej ścieżki kariery zawodowej.  Od razu po szkole dostałeś się na praktyki do firmy X, zostałeś tam kilka lat, ale nie do końca jesteś zadowolony z tego co robisz, pomyśl w czym innym mógłbyś się spełniać? Jakich umiejętności Ci brakuje? Jak je zdobyć? Zapytaj znajomych co o tym sądzą.

Jak często spotkacie się w gronie przyjaciół i narzekacie na Waszych szefów, wynagrodzenie, atmosferę itp. Do czego to prowadzi? Czy osiągacie jakiś cel? Następnym razem, gdy ktoś zapyta Cię co słychać w pracy powiedz np. wkurza mnie to, że szef nigdy nie słucha mojego zdania, ale podoba mi się atmosfera wśród kolegów, robię ciekawe projekty itp. Taka wypowiedź będzie dobrym pretekstem do dyskusji, może ktoś podzieli się z Tobą swoim sposobem jak radzi sobie w trudnej sytuacji.

2. OK, nabrałeś energii na spotkaniu ze znajomymi, kofeina krąży w żyłach, piszemy CV.

Oczywiście na temat CV powstanie jeszcze jeden osobny post, ale już teraz skupcie się na tym, żeby Wasze CV było czytelne i dopasowane do stanowiska na jakie aplikujecie. Stosuj się do kilku zasad:

– jeżeli Wasz staż pracy to mniej niż  10 lat CV powinno być jednostronicowe, jeżeli aplikujecie na stanowiska wyższego szczebla lub Wasz staż pracy jest większy niż 10 lat CV to maksymalnie 2 strony.

To naprawdę ważne, wyobraź sobie, że rekruter czyta 100 aplikacji po 4 strony ! Jak myślisz ile uwagi poświęci na Twój dokument ?

– reguła 6 sekund. Tyle mniej więcej czasu poświęca się na przejrzenie jednej aplikacji. Napisz CV i policz ile czasu zajmuję Ci  jej przeczytanie, więcej niż 6 sek ? Zmień coś.

– pisz konkrety ! zamiast sprzedawałem produkty firmy napisz sprzedawałem 100 telefonów w miesiącu, co stanowiło 100 % planu. Nie przepisuj swoich obowiązków zawodowych, ale tylko najbardziej przydatne informacje na stanowisko na jakie aplikujesz.

– nie pisz Home Manager jak masz przerwę w pracy – tak, takie rzeczy się zdarzająJ może w tym czasie robiłeś jakieś kursy? Szkolenia? Ćwiczyłeś język? Prowadziłeś bloga? Nie zostawiaj niedomówień w cv.

– kilka ważnych drobiazgów, które mogą skreślić Twoje cv na starcie: profesjonalny email: stokrotka@buziaczek.pl odpada, jeżeli aplikujesz na stanowisko księgowej nie wysyłaj kreatywnej twórczości w postaci video cv, ale dopasuj również szatę graficzną do stanowiska, nie kłam w CV, to naprawdę wychodzi na rozmowie i pamiętaj o zgodzie na przetwarzanie informacji osobowych.

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać darmowy szablon cv.

3. Uzupełnij profil na LinkedIn

To jest „kopalnia” CV dla rekruterów, wiesz, że setki ofert pracy nigdy nie było publikowanych na portalach rekrutacyjnych? Dzięki dobrze przygotowanemu profilowi dasz się poznać osobom, które szukają pracowników właśnie takich jak TY! Pamiętaj, żeby uzupełnić swój profil podając wszystkie informację, wykorzystaj nagłówek na podanie słów kluczowych, po których będzie można Cię odnaleźć. Poproś o rekomendację, nic nie działa lepiej niż opinia współpracownika, klienta, szefa potwierdzająca Twoje doświadczenie. Publikuj, udzielaj się w grupach. Bądź widoczny.

4. Utwórz listę pracodawców, u których chcesz pracować.

Przeglądasz ogłoszenia i nie znajdujesz nic ciekawego? Napisz listę firm w których widzisz siebie, znajdź kontakt do działu HR. Wyślij im swoją aplikację. Tylko proszę nie róbcie „ kopiuj- wklej”, postarajcie się napisać kilka słów o firmie, skąd ją znacie i najważniejsze CO MOŻECIE ZAOFEROWAĆ. Napiszcie czym zajmowaliście się do tej pory, jakie są Wasze osiągnięcia, co możecie dla nich robić.

Na razie to tyle, powodzenia! Wkrótce więcej na temat optymalizacji CV, LinkedIn, budowaniu swojej marki. Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się !

Bądź z nami w kontakcie, obserwuj i udostępniaj
Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Śledź nas w mediach społecznościowych

%d bloggers like this: