fbpx

Co to jest słodki punkt kariery zawodowej? 

Nie, to nie jest wychodzenie rano do cukierni po coś słodkiego do kawy, chociaż nigdy nie zapomnę  smaku pączków z żoliborskiej cukierni, gdzie obok „pyzzeryny” uśmiechały się świeżutkie pączki z lukrem.  To był nasz rytuał i od tego zaczynałyśmy dzień w dziale kadr 😉 I takie mam wspomnienie pierwszej pracy. 

Czym jest, więc ten słodki punkt (ang. „Sweet Spot”) ?

Kiedy poszukujemy pracy, wybieramy zawód, jesteśmy na początku kariery zawodowej często podejmujemy decyzję, które nie są do końca przemyślane. Decyzję o studiach podejmujemy pod wpływem różnych przesłanek takich jak: aktualna popularność zawodów, płace, popyt na pewne grupy zawodowe, namowy trzecich osób. Często spotykałam kandydatów, którzy na pytanie, dlaczego właśnie wybrali ten zawód, a nie inny odpowiadali – „a tak, jakoś wyszło. Skończyłam studia, potem staż i zostałem/am dłużej”. Podejmując decyzję o zmianie pracy w 90 % kierujemy się dotychczasowym doświadczeniem zawodowym i tak wpadamy w błędne koło. Idziemy do „roboty” czekamy do piątku, a w niedziele wieczorem kładziemy się spać z myślą jak przetrwać do środy.

Spójrzmy na liderów biznesu, którzy odnieśli sukces. Steve Jobs, Mark Zuckerberg lub z naszego polskiego podwórka – Irena Eris, Wojciech Inglot i wielu, wielu innych, co ich łączy?

Każdy z nich potrafił wykorzystać swoje ZAINTERSOWANIA, UMIEJĘTNOŚCI I PASJE w taki sposób, aby przynieść jak największą WARTOŚĆ dla innych.

Poznałam kiedyś kobietę, która chciała koniecznie znaleźć pracę po urlopie wychowawczym, po kilku minutach rozmowy telefonicznej czułam, że ma mnie już dosyć, ale i ja również chciałam zakończyć dyskusję. Dlaczego? Pani za wszelką cenę chciała dowiedzieć się, co MA teraz robić, nie chce już pracować w zawodzie, nie lubi się uczyć, ale chce znaleźć ciekawą pracę. Już naprawdę miałam ochotę odpowiedzieć, a skąd mam to wiedzieć. Znajdź swój sweet spot, w czym jesteś dobry, co lubisz robisz i za co Ci zapłacą;-)

 

A więc jak znaleźć swój „sweet spot”?  

Mocne Strony

Określ, w czym jesteś naprawdę dobry, za co chwalą Cię inni? Co potrafisz robić? Czego uczysz się z łatwością? Jesteś dobry w liczbach, pisaniu, pomaganiu innym, masz zdolności przywódcze, organizacyjne? Pieczesz pyszne ciasta, masz zdolności techniczne? Prawdopodobnie jesteś dobry w wielu rzeczach, pomyśl, co wychodzi Ci najlepiej.

Pasje i zainteresowania

Na czym Ci zależy? Co Cię interesuje i na co wydajesz pieniądze? Jak spędzasz czas poza pracą? Jaki problem chciałbyś rozwiązać? Co lubisz robić i sprawia Ci to satysfakcję?

Wartość dla innych

Kto mógłby zapłacić za to, co Cię interesuję i co lubisz robić? Czy jest jakaś grupa ludzi lub organizacja, która odniosłaby z tego korzyść? Jakie umiejętności musisz nabyć, aby wartość Twoich usług była większa?

Kiedy moja klientka odpowiedziała na te pytania, była w stanie odkryć jej „ słodki punkt” w karierze zawodowej? Ja nie potrafiłabym tego zaproponować nie wiedząc tych rzeczy. Sama zdała sobie sprawę, że praca kierownika zmiany to nie jest zawód dla niej, lubi pomagać innym, podczas urlopu wychowawczego pomagała starszym sąsiadkom, robiła im zakupy, chodziła do lekarza, w jej okolicy powstaje ekskluzywny dom seniora. Zrobiła kurs i teraz jest opiekunką socjalną, pracuje 10 minut od domu, jest zadowolona ze swojej pracy!

Zadanie na dziś.

Wypisz swoje mocne strony, pasje, pomyśl, co mogłoby być Twoim „słodkim punktem”. 

Bądź z nami w kontakcie, obserwuj i udostępniaj

Podziel się:

Dodaj do ulubionych:

Lubię Wczytywanie...

Śledź nas w mediach społecznościowych

%d bloggers like this: